Урок 4. Фріланс як лайфстайл
img

Цілі уроку

  • Почути тру-сторі від фрілансерів, які перейшли на такий формат після роботи в компанії
  • Відкрити для себе фріланс як робочий формат з усіма його плюшками, правилами та складнощами
Фріланс здається ідеальним двіжом: працюєш з дому в зручному графіку та темпі, не витрачаєш час на дорогу та безглузді сповіщення. Рай для інтровертів, комфорт для екстравертів. Можна шукати роботу без прив’язки до конкретного міста або навіть країни. Мааагія.

Послухай інтерв’ю з вже бувалими фрілансерами, які поділяться с тобою своїм досвідом роботи з клієнтами та лайфстайлом.

Завдання: передивись відео ще раз та випиши у бланк усі корисні звички фрілансера, про які там згадувалось.

ФРІЛАНСЕР: НАШІ ДНІ

«Freelance» складається з двох англійських слів: «free» — вільний та «lance» — спис. Так у середні віка називали вільних списоносців або вільнонайманих, які самі обирали кому служити. Часто їх винаймали за певну плату на короткий період часу, наприклад, на час воєнного походу, облоги фортеці або захисту торгового каравану.

Сьогодні так називають спеціалістів, що виконують свою роботу без довгострокового договору з роботодавцем (позаштатний працівник). Фрілансерами також вважають людей, що працюють на компанію лише у межах якихось конкретних задач (проєктів) за системою аутстафінгу: коли працівника виводять зі штату іншої компанії (core team) та оформлюють до штату компанії-провайдера, при цьому він продовжує працювати на минулому місті та виконувати свої обов’язки і там. Го розбиратись, що то за звір «фріланс»!

ФРІЛАНС (Freelance) ≠ Віддалений формат роботи (Remote work) Freelance — це коли ти Remote work — це коли ти

img

Як ми зазвичай уявляємо фрілансера?

Фрілансер — щаслива людина, бо не витрачає час на дорогу, може прокинутись не о сьомій ранку, а о десятій, тому що може собі дозволити. Добре виглядає та себе почуває. Така людина сама планує свій час, та навіть посеред робочого дня може вийти на чашечку улюбленого флетауйту з друзями або в басейн.

А ще фрілансер ходить у тому одязі, в якому йому зручно або піжама, або костюм. Один мінус — він не має помічника, тому генерує усі ідеї сам. Але чому враження можуть залишитися неоднозначними? Все просто: як продуктова чи аутсорс компанії, так і фріланс може підходити не усім.

ЯК ПОЧАТИ ФРІЛАНСИТИ?

img

Порада: прокачуй професіоналізм. Від твого професійного розвитку напряму залежить твій дохід. Інтенсиви, воркшопи, онлайн-курси — усе піде на користь, але обирай ретельно. Поки клієнти не знають про тебе у роботі, про твої навички та скіли можуть розповісти сертифікати.

Порада: заводь знайомства. Ходи на конференції, читай тематичні групи в соцмережах, знайомся з фаундерами потенційно цікавих проєктів. Нетворкінг може принести тобі у майбутньому хороші замовлення.

Порада: працюй над іміджем. Почни створювати свій імідж експерта вже зараз. Так буде простіше залучати клієнтів, якщо хочеш працювати на фрілансі.

Порада: вивчай потрібний інструментарій. Продумай наперед процес взаємодії з клієнтами: як будеш спілкуватись, передавати результат роботи, де зберігати файли та як захистити себе від непередбачуваних проблем з технікою, вірусів та шахраїв.

Порада: почни практикуватись. Візьми перші замовлення на безоплатній основі. Так ти зможеш сформувати портфоліо робіт, отримати перші відгуки реальних клієнтів та відчуєш на собі, що таке фріланс.

Порада: подумай та обери свій статус оформлення. Багато хто працює без офіційного оформлення. Але великим клієнтам зручніше та надійніше працювати з ФОП (фізичними особами-підприємцями). Статус приватного підприємця — зовсім інша справа: клієнтам буде простіше вести розрахункові операції на офіційному рівні та не переживати про податки. Але пам’ятай, ці податки та бухгалтерія будуть відповідальністю фрілансера. Існує багато бухгалтерських сервісів, що автоматизують цей процес, відстежують податки та нагадують про їх оплату усього у декілька кліків.